Укладаючи договір на проведення оцінки майна слід враховувати деякі особливості такого договору.
По-перше, Закон України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оцінну діяльність в Україні" чітко регламентує форму та істотні умови такого договору. По-друге, вище згаданий Закон визначає коло осіб, які можуть бути замовниками оцінки. І, по-третє, укладаючи договір із оціночною компанією, слід пам'ятати про обмеження щодо проведення оцінки майна, які накладаються усе тим же Законом.
Розглянемо усе це детальніше.
Форма та істотні умови договору.
Відповідно до положень Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оцінну діяльність в Україні" договір на проведення оцінки майна укладається виключно в письмовій формі та може бути двостороннім або багатостороннім. При укладанні багатостороннього договору крім замовника оцінки стороною договору може виступати особа-платник, якщо оплату послуг суб'єкта оціночної діяльності здійснює інша особа, а не замовник.
Істотними умовами договору є:
Коло осіб, які можуть бути замовниками оцінки
Замовниками оцінки майна можуть бути особи, яким зазначене майно належить на законних підставах або у яких майно перебуває на законних підставах, а також ті, які замовляють оцінку майна за дорученням зазначених осіб.
Обмеження щодо проведення оцінки майна
Хоча сторони договору на проведення оцінки майна (замовник, платник) мають право вільно обирати оціночну компанію, однак слід враховувати що відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оцінну діяльність в Україні" не допускається проведення оцінки майна суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання у таких випадках:
Результати оцінки майна, проведеної з порушеннями зазначених обмежень, визнаються недійсними та підлягають обов'язковому скасуванню.
Також слід мати на увазі, що Закон України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оцінну діяльність в Україні" не допускає встановлення у договорі розміру оплати робіт як частки вартості майна, що підлягає оцінці. Про особливості складання вартості робіт з оцінки ми розповімо у статті "Вартість оцінки. З чого вона складається, та як її зменшити."
Інші особливості.
Щоб уникнути непорозумінь чітко, так, щоб виключити будь яку плутанину, визначте об'єкт оцінки. У разі значної кількості оцінюваного майна, краще за все зробити додаток до Договору, у якому слід перерахувати та чітко описати усі об'єкті оцінки.
При визначенні мети та виду вартості проконсультуйтесь із оцінювачем. Ці дві складові можуть бути тісно пов'язані.
Дуже важливим є визначення порядку та строку передачі оцінювачу вихідних даних, оскільки, виходячи з практики, саме цей етап значно впливає на строк виконання робіт. Краще домовитися про підписання Акту про надання та прийняття сторонами такої інформації.
ГРУПА КОМПАНІЙ АРГУМЕНТ®
спеціалізується на здійсненні землеоціночних робіт, незалежній оцінці майна та майнових прав для банківських установ та їх клієнтів, моніторингу заставного майна, операціях з нерухомістю та проведенні технічної інвентаризації нерухомого майна.